2019.gada 11.decembrī Labklājības ministrijas Sociālā darba speciālistu sadarbības padomes sēde
Sociālo darbinieku biedrības valdes locekle Linda Ozola 2019.gada 11.decembrī piedalījās Labklājības ministrijas Sociālā darba speciālistu sadarbības padomes sēdē.
Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece prezentēja ieceres par bāriņtiesu reformu. Reformas mērķis ir izveidot uz bērna interesēm vērtu sistēmu. Sistēmas modeļa izstrāde jāpabeidz līdz 2020.gada maijam. Problēmas ko vēlās atrisināt ar šo reformu ir domāšanas paradigmas, funkciju pārklāšanās, sadarbības trūkums, profesionālo robežu problemātika, lēmumu kvalitātes uzlabošana.
Reformas modeļa izstrādātāji bāriņtiesu funkcijas sadalījuši divās daļās – juridiskās funkcijās un sociālajās funkcijās (viss kas saistās ar darbu ar cilvēku). Ir idejas par “sociālo funkciju” atdošanu sociālajiem dienestiem. Šeit parādās izstrādātāju sapratne par “sociālo darbu”, jo visu kas ir “sociāls” varētu veikt “sociālais darbinieks”. Sociālo darbinieku biedrība iebilst pret šādu interpretāciju un sociālo darbinieka atbalstošās un virzošās lomas un tēla pārspēlēšanu uz “bargo policistu”.
Reformas izstrādātājiem nav domājuši par to kuras funkcijas dublējas un vai to varētu atrisināt arī izauditējot funkcijas un pārskatot katras iesaistītās puses lomu un uzdevumus. Sociālo darbinieku biedrības pārstāvis uzskata, ka, lai risinātu identificētās funkcionālas problēmas, nav jālikvidē iestāde, bet gan jāsakārto esošās sistēmas.
Lolita Vilka iesaka vispirms veikt funkciju auditu, lai saprastu kas ir jādara un kādas izmaiņas nepieciešamas.
Šobrīd reformas izstrādātājiem nav risinājumu par to kā tiks risinātas vecāku domstarpības, kas izņems bērnu no ģimenes, kas notiks ar ārkārtas bērnu izņemšanas no ģimenes gadījumiem u.c. Šobrīd strādājot pie kopējā koncepta un tikai pēc tam risināšot konkrētas detaļas.
Metodiskās vadības un kontroles departamenta direktore Ilze Skrodele-Dubrovska apņemas organizēt mazās apakš darba grupas par bāriņtiesu reformu.
ESF projekta “Profesionāla sociālā darba attīstība pašvaldībās” vadītāja Ilze Kurme informēja par projekta aktualitātēm. Informē, ka Latvija ir iesaistījusies starptautiskā pētījumā par sociālo darbinieku darba apstākļiem Šobrīd projekta anketa tiek tulkota latviešu valodā. Tiklīdz būs anketas latviskās versijas saite, LM par to informēs un tad lūdz Sociālo darbinieku biedrību palīdzēt izplatīt šo anketu un aicināt sociālos darbiniekus to aizpildīt.
LM pārstāve Dace Zvirgzdiņa informē par nākamā gada apmācību tēmām, kuras ir izstrādāts vispārīgas, piemēram “pieejas sociālajā darbā”, “sociālā darba metodes” un tad katra iestāde pati var veidot savas apakštēmas. Stundu skaitu konkrētās tēmas ietvaros katrs pasūtītājs nosaka atbilstoši savām vajadzībām. Padome apstiprina šīs tēmas.
Latvijas sociālo darbinieku biedrība tiekas ar Norvēģijas sociālo pedagogu un sociālo darbinieku apvienību Saeima kā atbildīgo par Sociālo darbinieku ētikas kodeksu nosaka Latvijas sociālo darbinieku biedrību
Komentāru iespēja šobrīd ir liegta.