Latvijas sociālo darbinieku biedrība

Mēs veidojam sociālo darbu Latvijā!

No 21-23. augustam notika ikgadēja sociālo darbinieku vasaras diskusiju nometne

Vasaras diskusiju nometne noritēja Kurzemē, Popes pagastā Ventspils novadā viesu namā “Dekšņi”. Kā katru gadu, arī šogad Sociālo darbinieku biedrības nometnē rosījās spraigas diskusijas par sociālo darbu, sniegto sociālo pakalpojumu pieprasījumu un kvalitatīvu pakalpojumu nodrošināšanu.

Līdz šim sociālā darba kontekstā maz ir pētīts un runāts par romu tautu. Šoreiz sociālā darba praktiskajā pieredzē ar šo mērķa grupu (romi gan sevi pašus pozicionē kā čigānus) dalījās Sociālo darbinieku biedrības valdes priekšsēdētāja, Ventspils pilsētas Sociālā dienesta vadītāja Una Lapskalna. Tika Izvirzīta dilemma “Kā romus integrēt Latvijā?”, vai “Kā romos integrēt Latviju”. Norisinājās intensīvs grupu darbs un diskusijas, kā rezultātā izkristalizējās sadarbības virzieni starpinstitucionālā līmenī. Kopīgiem spēkiem nonācām pie atziņām – ir jāmeklē nacionālie saskarsmes punkti, vairāk jāizzina romu tautas kultūra, jāpieņem citādi domājošu, jābūt elastīgiem, kā arī jāveic darbs ar Latvijas iedzīvotājiem – sabiedrību kopumā. Labās prakses piemērs ir Malda Avramenko no Ventspils – romu mediatore, kura pārstāv romu tautas intereses un sadarbojas starpinstitucionālā līmenī.

Savu pienesumu teorētisko un praktisko zināšanu jomā deva arī Sociālo darbinieku biedrības priekšsēdētājas vietnieks, Rīgas domes Labklājības departamenta Sociālās pārvaldes priekšnieks, vairāku zinātnisko rakstu autors Mārtiņš Moors, kurš uzstājās par šobrīd aktuālu tēmu – sociālo funkcionēšanu. Praktiskajā darbā grupas sagatavoja tipiska klienta (personas ar garīga rakstura traucējumiem; veselības aprūpē nonācis klients; jaunietis pēc institūcijas) sociālo funkciju traucējumu un spēju/iespēju portretu pēc dotās struktūras. Darba gaitā tika identificēti sociālās funkcionēšanas traucējošie faktori, stiprās puses un iespējas, kuru identificēšana, ir kā atslēga personas iekšējo resursu apzināšanai un ārējo resursu piesaistīšanai. Durvis uz kvalitatīvu, atbilstoši personu vajadzībām vērstu sociālo pakalpojumu.

Ar labās prakses piemēru dalījās sociālo darbinieku biedrības biedre Biedrības “Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi” sociālā darbiniece Sindija Eldmane, kuras darba ikdiena ir saistīta ar personām ar garīga rakstura traucējumiem, viņu nodarbinātību, problēmām un risinājumiem.
Sociālā darbā tiek pielietota biheiviorāli kognitīvā pieeja, garastāvokļa atzīmēšana/atspoguļošana (veidlapa), kognitīvi biheiviorālās terapijas metodes (KBT) (domu protokoli, savu emociju atpazīšana), mākslas terapijas metodes (zīmēt bez ierobežojumiem vai konkrēts uzdevums), kognitīvie uzdevumi (sudoku un krustvārdu mīklas), dienasgrāmatas rakstīšana (brīvā formātā, ar konkrētiem jautājumiem).

Biedrība “Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi” ražo sveces, iegūtos līdzekļus investē jaunu grupu dzīvokļu izveidei. Neizpalika arī veiksmes stāsts par Grigoriju.

Solvita Anna Gernere-Alaine, biedrības biedre, Jūrmalas bērnu nama sociālā darbiniece dalījās ar darba pieredzi – Bērnu nams šodienā, identitāte, resursi un stūrakmeņi. Tādējādi tika iezīmēta problemātika pakalpojuma sniegšanā, organizācijas kultūrā. Bērnu namā ir nepietiekams speciālistu skaits, nepietiekams atbalsts vecākiem, kas noved pie pastiprinātiem bērnu uzvedības traucējumiem. Tēma raisīja spraigas diskusijas.

Nometnes dalībnieki vienojās par darāmajiem darbiem, proti, kopsapulce 2020, kas tika plānota martā, bet ir pārcelta uz oktobri, rudens konference 2020, kas tiek paredzēta klātienē vai attālināti, lēmums tiks pieņemts valdes sēdē izvērtējot valstī noteiktos ierobežojumus jautājumā par Covid 19; iezīmētas tēmas, par ko runās konferencē. Kā arī noteikts datums vasaras nometnei 2021, kas ir, 20.-22.08.2021.

Sociālo darbinieku biedrībā ierastās tradīcijās nemainās. Neizpalika arī izklaidējošā daļa – nometnes dalībnieki baudīja izbraucienu ar retro stila vilcienu Ventspils pilsētas ielās. Paralēli braucienam nometnes dalībnieki izmantoja iespēju audiālā ierakstā klausīties Ventspils pilsētas vēsturi, apmeklēja Ventspils alus darītavu, degustēja alu un uzzināja alus tapšanas procesu. Neizpalika agrās rīta peldes upē, nūjošana, izbraucieni pa upi ar supu, dejas un karsēšanās pirtī. Tika sacerēti vārdi Sociālo darbinieku biedrības himnai, ko paveica Inta Zvirgzdiņa. Ir atkal aizvadītas trīs pozitīvu emociju dienas.

Sagatavoja Evija Anča

Komentāru iespēja šobrīd ir liegta.